Showroom / po-pá 10:30—17:30
Kamenická 25, Praha 7 / kontakt

Kniha Beyond Everydayness

Grafický návrh ǀ koncepce knihy a výstavy

Výsledek společné tříleté spolupráce více jak 35 historiků umění, architektů, kurátorů a teoretiků je zachycen v této plnobarevné výpravné publikaci Beyond Everydayness: Theatre Architecture in Central Europe, pro kterou napsal předmluvu Václav Havel. Kniha prezentuje historii 73 důležitých divadelních staveb ve Střední Evropě. Odborníci se ve svých textech zabývají především historickými, kulturními a politickými vztahy v rámci středoevropského prostoru od 16. století do současnosti. Beyond Everydayness obsahuje také bohatou fotodokumentaci, reprodukce historických materiálů a architektonické plány divadel v České republice, Rakousku, Maďarsku, Polsku, Slovensku a Slovinsku.

Na grafický koncept celé knihy i doprovodné výstavy projektu Národního divadla jsme vyhráli soutěž v roce 2010. Základním schématem je mapa příběhů zachycených v knize přenesená přímo na její obálku. Na horní straně běží letopočty, středoevropské země se nachází na dolní hraně obálky, a zpracovávaná témata jsou umístěna na boční straně. Linie, které je vzájemně propojují, představují jednotlivé příběhy a zároveň vytvářejí rozpoznatelný grafický vizuál publikace. Každé téma uvnitř knihy je pomyslně i vizuálně ohraničeno grafickým přepisem rozhraní jeviště a hlediště, onoho bodu, kde se světy herců a diváků potkávají. Na začátku knihy se všechna tato rozhraní potkávají na jedné stránce a dávají vzniknout husté spleti čar, kterou čtenář postupně rozplétá, jak se noří hlouběji do knihy. Unikátní součástí publikace jsou ručně kreslené náčrtky amfiteátrů a divadel ve Střední Evropě. Grafický layout Beyond Everydayness odráží složitost a komplexnost tématu, aniž by ztrácel cokoli ze své jasnosti a přehlednosti. Koncepční pojetí proplétání časových a geografických os je základním vizuálním kamenem propisujícím se do podoby každé strany i obálky.

Ke knize byly vydány i malé katalogy a další tiskoviny, jež jsme také zpracovávali. Publikace byla nominována na cenu Czech Grand Design pro rok 2010 v kategorii Grafický designér roku, a v roce 2012 byla zařazena do užšího výběru v kategorii Odborná a vědecká literatura v soutěži Nejkrásnější kniha roku a vyhrála kategorii Book Layout na EUROPEAN DESIGN AWARDS.

Realizováno 2010

Další podobné projekty naleznete zde.


© copyright VOALA graphic design and bookbinding