Showroom / po-pá 10:30—17:30
Kamenická 25, Praha 7 / kontakt

Památník národního písemnictví

Vizuální identita ǀ re-design loga a vizuálního stylu, orientační systém v budově, grafický layout pro veškeré tiskoviny, merchandise suvenýry

Památník národního písemnictví (PNP) spravuje a prezentuje veřejnosti významné sbírky české literatury a knižní kultury od 18. století do současnosti.

V roce 2020 probíhala rekonstrukce jednoho z objektů PNP – Petschkovy vily, která bude sloužit jako Muzeum literatury s novými stálými expozicemi. Ku příležitosti otevření těchto prostor vypsala instituce vyzvanou soutěž na kompletní vizuální identitu PNP. Jelikož jsme již dříve pro PNP navrhli design webových stránek, soutěže jsme se zúčastnili.

Vizuální identita, kterou jsme PNP přednesli, je založena na minimalistickém logotypu. Písmena „P“ v názvu jsou reverzní tvarovou hříčkou pro označení odstavce v písemnictví. Tato litera se v knižní kultuře objevovala již od středověku, kde v manuskriptech sloužila k oddělování jednotlivých odstavců v jinak kontinuálním proudu textu. V současnosti je symbol využíván jako všeobecně známý znak pro odstavec. V návrhu současně koresponduje s oblými prvky v neobarokní architektuře Petschkovy vily.

Kromě loga, jež je hlavním identifikačním nástrojem instituce, patří k základním kamenům vizuální identity písmo a barvy. Moderní písmo vytvořené mladými českými tvůrci má výrazný charakter a svou majestátní proporcí podtrhuje význam PNP. Působí pevným a stabilním dojmem. V detailu litery si lze všimnout jemných náběhů na patky (serif) písma dodávajících textu osobitost. Mimo základní černé v identitě figurují dvě další barvy, svěží odstíny červené a modré, které jsou zároveň nositeli národní identity a přibližují instituci mladým generacím. Barvy také rozlišují dvě úrovně podlaží v orientačním systému budovy, pro který jsme navrhli i směrovky a sadu piktogramů tvarově vycházejících z logotypu.

Do muzejního obchodu jsme zvolili mírně netradiční merchandising. Mezi vybrané předměty jako je nezbytná látková taška a odznáčky jsme zařadili také ponožky a plechový hrnek, které na první pohled nevzbuzují spojitost s památníkem, avšak evokují domácí pohodu při čtení. Poslední, ale ne co do významu, je zápisník s ražbou, dekorovanou předsádkou a plátěným hřbetem v barvách vizuálního stylu.

Celek nového loga i vizuální identity silně a ve srozumitelné zkratce charakterizují hlavní obsah instituce.

Návrh 2019

Další podobné projekty naleznete zde.


© copyright VOALA graphic design and bookbinding